Cardiff 1958
- Athletics
- Men’s High Jump: Robert Kotei – Bronze
Perth 1962
- Boxing
- Flyweight: -Cassie Aryee – Silver
- Bantamweight: Sammy Abbey – Silver
- Lightweight: Eddie Blay- Gold
- Light welterweight: Clement Quartey- Gold
- Middleweight: Thomas Arimi – Silver
- Light Heavyweight:: Jojo Miles – Silver
Athletics
- Men’s 4 x 110 yards: Silver (Bonner Mends, Bukari Bashiru, Michael Ocantey, Michael Ahey
- Men’s 4 x 440 yards, Bronze (Ebenezer Quartey, Frederick Owusu, James Addy, and John Asare-Antwi)
- Men’s Long Jump: Michael Ahey – Gold
Kingston 1966
- Flyweight: Sulley Shuttu – Gold
- Welterweight: Eddie Blay – Gold
- Light Welterweight: Aaron Papoola – Silver
- Middleweight: Joe Darkey – Gold
- Heavyweight: Adonis Rey – Silver
- Men’s 220 yards: Stanley Allotey – Gold
- Featherweight: Amos Ajoo – Bronze
- Light Middleweight: Robert Okine, Bronze
- Men’s 4x 110 yards relay: – Gold (Ebenezer Addy, Bonner Mends, James Addy, and Stanley Allotey)
Edinburg 1970
- Bantamweight: Sulley Shittu – Gold
- Light Welterweight: Emmanuel Lawson – Bronze
- Welterweight: Emmanuel Ankudey – Gold
- Light Heavyweight: Victor Attivor – Bronze
- Men’s 4x 100m Relay: Silver (Michael Ahey, James Addy, Edward Owusu, and George Daniels)
- Women’s 100m: Alice Anum – Silver
- Women’s 200m: Alice Anum – Silver
Christchurch 1974
- Light Welterweight: Anthony Martey – Silver
- Men’s 100m: Ohene Karikari – Bronze
- Men’s 200m: George Daniels-Silver
- Men’s 4x100m Relay: Silver (Albert Lomotey, Ohene Karkari, Kofi Okyir, George Daniels)
- Men’s Triple Jump: Joshua Owusu-Gold
- Moise Pomaney-Bronze
- Men’s Long Jump: Joshua Owusu – Bronze
- Women’s 200m: Alice Anum – Bronze
- Women’s 4x100m: Bronze (Alice Anum, Hannah Afriyie, Josephine Ocran and Rose Asiedua)
Edmonton 1978
- Featherweight: Azumah Nelson – Gold
- Light Flyweight: Kid Sumaila – Bronze
- Heavyweight: Adama Mensah – Silver
Brisbane 1982
- No medal was won
Edinburg 1986
- Did not attend
Auckland 1990
- Middleweight: Joseph Laryea – Silver
- Super Heavyweight: Liadi Alhassan – Silver
- Victoria 1994
- Light Welterweight: Tijani Moro – Bronze
Kuala Lumper 1998
- Lightweight: Raymond Narh – Gold
- Light Middleweight: James Tony – Bronze
- Light Heavyweight: Charles Adamu – Bronze
- Super Heavyweight: Moyoyo Aloryi – Bronze
- Triple Jump: Andrew Owusu- Silver
Manchester 2002
- Heptathlon: Margaret Simpson – Bronze
Melbourne 2006
- Heavyweight: Awusone Yekeni – Bronze
- Long Jump: Ignatius Gaisah – Gold
- Weightlifting (77kg) : Majeti Fetri – Gold
Delhi 2010
- Heavyweight: Awusone Yekeni-Bronze
- Long Jump: Ignatius Gaisah-Bronze
- Women’s 4x 100m: Silver (Rosina Amenedede, Elizabeth Amolofo, Beatrice Gyaman and Janet Amponsah)
- Women’s Para 1500(T54): Anita Fordjour – Bronze
Glasgow 2014
- Flyweight: Abdul Walid Omar – Bronze
- Judo (Extra-Lightweight 60kg): Razak Abugri -Bronze
Gold Coast 2018
- Light welterweight: Jesse Lartey – Bronze
Birmingham 2022
- Lightweight : Abdul Walid Omar – Bronze
- Featherweight: Joseph Commey – Silver
- Bantamweight: Abraham Mensah – Silver
- Long Jump: Deborah Acquah – Bronze
- 200 meters: Joseph Paul Amoah - Bronze