body-container-line-1

RTP Awards 2021 List: Abeiku Aggrey Santana Wins RTP Personality Of The Year

Industry News RTP Awards 2021 List: Abeiku Aggrey Santana Wins RTP Personality Of The Year
NOV 7, 2021 LISTEN

RTP Personality of the Year

  • Afia Pokuaa  – Okay FM
  • Stacy Amoateng  – Platinum Network
  • Bernard Avle  – Citi FM
  • Nana Ama Mcbrown  – UTV
  • Patrick Osei Agyemang (Songo)  – Adom TV
  • Abeiku Aggrey Santana  – Okay FM ———— Winner!
  • Agyemang Prempeh  – Power FM
  • Giovanni Caleb  –  TV3

Media Group of the Year

  • Multimedia Group
  • Despite Media Group ————— Winner!
  • Angel Broadcasting Network
  • EIB Network
  • Class Media Group
  • Omni Media
  • Media Generale

TV Station Of The Year

  • UTV ——- Winner!
  • TV3
  • Joy News
  • GH One TV
  • Angel TV
  • Adom TV
  • Citi TV

Digital TV Channel of the Year

  • Angel TV ———— Winner!
  • TV XYZ
  • Pan-African TV
  • Homebase TV
  • DGN TV
  • Adom TV
  • Max TV
  • Agoo TV
  • CTV
  • EBN TV
  • Bryt TV
  • 4syte TV

Emerging TV Station of the Year

  • TV XYZ ——– Winner!
  • DGN TV
  • Max TV
  • Angel TV
  • Citi TV
  • 4syte TV
  • Bryt TV
  • Atinka TV
  • Onua TV
  • Wontumi TV

TV Discovery of the Year

  • Afia Panamang  –  Angel TV ——————- Winner!
  • Mona Gucci  –  Kantanka TV to Onua TV
  • Akosua Kekeli  – Angel TV
  • Afia Tagor  – Onua TV
  • Nana Yaa Tanoa  –  Metro TV
  • Francisca Kakra Forson  –  Metro TV
  • Aniela Allotey  –  TV3
  • Komla Adom  –  TV3
  • Kojo Preko Dankwa  –  CTV
  • Edna Ohemaa Lawer  –  GH One TV
  • Abena Soreno Nyankyera  –  DGN TV

TV Programme of the Year

  • Date Rush  –  TV3
  • New Day  –  TV3
  • Ghana’s Most Beautiful 2020 — TV3
  • GH Today — GH One TV
  • Adekye Nsroma  –  UTV ——————————— Winner!
  • Restoration With Stacy  –  Platinum Network
  • United Showbiz – UTV
  • Am Show  –  Joy News

TV Morning Show Host of the Year

  • Berla Mundi  –  TV3
  • Serwaa Amihere   –  GH One TV ——– Winner!
  • Yaa Konamah  –  UTV
  • Johnnie Hughes  –  TV3
  • Lantam Papanko  –  Ghone TV
  • Roselyn Felli  –  TV Africa
  • Randy Abbey  –  Metro TV
  • Babiee Dapaah  –  Max TV
  • Kwame Owusu Danso  –  Pan African TV

Television Morning Programme of the Year

  • AM Show  –  Joy News
  • New Day  –  TV3 ————— Winner!
  • GH Today  –  GH One TV
  • Max Morning  –  Max TV
  • Adehye Nsroma  –  UTV
  • Good Morning Ghana  –  Metro TV
  • Breakfast Daily –  Citi TV
  • Angel In The Morning  – Angel TV
  • Good Morning Africa  –  Pan African TV

TV Sports Show Host of the Year

  • Philip Sitsofe Atsrim  – Max TV
  • Patrick Osei Agyemang (Songo)  –  Adom TV ———- Winner!
  • Nana Kwaku Mensah (King Kaninja)  –  Angel TV
  • Michael Kofi Oduro  –  Metro TV
  • Juliet Bawuah  –  TV3
  • Thierry Nyann  –  TV3
  • Yaw Ampofo Ankrah  –  Max TV
  • Yaw Ofosu Larbi  – TV3

Tv Sports Programme of the Year

  • GPL Express  –  TV3
  • Angel Sports Live  – Angel TV
  • E-Sports Live  –  ETV Ghana
  • Metro Sports  –  Metro TV
  • Premier League Preview Show  –  Citi TV ——- Winner!
  • Fire For Fire  –  Adom TV
  • Premier League Show  –  Max TV
  • Ghana’s Strongest  –  TV3

TV Female Entertainment Show Host of the Year

  • Mz Gee  –  TV3 —————————– Winner!
  • Regina Van-Helvert  – GH One TV
  • Gloria Sarfo  –  Angel TV
  • Xandy Kamel  –  Angel TV
  • Jackie Acquaye  –  GH One TV
  • Anita Akuffo  –  TV3
  • Nana Ama Mcbrown  –  UTV
  • Doreen Avio  –  Joy News
  • Becky  –  Joy Prime

TV Male Entertainment Show Host of the Year

  • Giovani Caleb   – TV3 ——————– Winner!
  • Abeiku Aggrey Santana  –  UTV
  • KMJ  –  Joy Prime
  • Bliss Kingg  –  GH One TV
  • DKB  –  Angel TV
  • Marshall  –  Max TV
  • Christian Agyei Frimpong  –  Onua TV
  • Akrobeto  –  UTV
  • IB  –  Joy Prime

TV Entertainment Programme of the Year

  • United Showbiz – UTV ————- Winner!
  • Showbiz Now  –  Joy Prime
  • Rythmzlive  –  GH One TV
  • Showbiz 360  –  TV3
  • Atuu  –  UTV
  • Upclose  –  Max TV
  • Real News  – UTV

TV Female Newscaster of the Year

  • Natalie Fort 
  • Bernice Abu-baidoo Lansah
  • Portia Gabor 
  • Akosua Sarpong 
  • Frema Adunyame
  • Afia Pokuaa
  • Serwaa Amihere
  • Lily Mohammed 
  • Ayisha Yakubu  ————– Winner!

TV Male Newscaster of the Year

  • Francis Abban
  • Israel Laryea
  • Roland Walker 
  • Alfred Ocansey 
  • Umaru Sanda Amadu
  • Agya Kwabena  (UTV) ——————- Winner!
  • Daniel Dadzie
  • Justice Appiah 

TV News Programme of the Year

  • UTV News ——– Winner!
  • News 360 
  • Joy News Prime
  • Citi Newsroom 
  • GH One Newsroom 
  • Pan-African News
  • News Night 
  • Real News 

TV Current Affairs Show Host of the Year

  • Paul Adom Otchere
  • Bernard Avle
  • Abena Tabi
  • Afia Pokuaa 
  • Samson Lardy Anyenini  ——- Winners!
  • Francis Abban 
  • Sena Nombo 

TV Current Affairs Programme of the Year

  • Good Evening Ghana  – Metro TV
  • The Point Of View  –  Citi TV
  • State Of Affairs  – GH One TV
  • The Key Point s – TV3
  • Alhaji And Alhaji  –  Pan African TV
  • Critical Issues  –  UTV ——————— Winner!
  • News File  –  Joy News

TV Female Presenter of the Year

  • Nana Ama Mcbrown   ————- Winner!
  • Berla Mundi 
  • Afia Pokuaa
  • Abena Tabi 
  • Serwaa Amihere 
  • Yaa Konamah
  • Stacy Amoateng
  • Akumaa Mama Zimbi 
  • Ama Pratt

TV Development Show Host of the Year

  • Berla Mundi 
  • Maame Grace 
  • Ms Nancy 
  • Akumaa Mama Zimbi 
  • Anim Addo 
  • Stacy Amoateng ——————- Winner!
  • Justice Danquah 
  • Ama Pratt
  • Hannah-Lisa Tetteh 

TV Development Programme of the Year

  • Ladies Lounge  –  Angel TV
  • Ayekoo  – UTV
  • Joy Health And Vitality  – Joy News ———— Winner!
  • The Day Show  –  TV3
  • Restoration With Stacy  –  Platinum Network
  • My Health My Life  –  UTV
  • Odo Ahomaso  –  Adom TV
  • In Bed With Adwen  –  ETV Ghana
  • Duvet  – GH One TV

TV Reality Show of the Year

  • Date Rush  – TV3
  • Talented Kidz  – TV3
  • Ghana’s Most Beautiful 2020  – TV3 ————————- Winner!
  • Enriching Lives Cooking Competition  –  Wilmar Africa
  • Nsoroma  –  Adom TV
  • The Next TV Star  – GH One TV
  • Ghana’s Strongest  – TV3

TV Local TV Series of the Year

  • Yantah  ——- Winner!
  • Efie Wura 
  • Boys Abre 
  • Police Academy
  • Revelations

TV Cooking/Culinary Programme of the Year

  • McBrown’s Kitchen –  UTV ————— Winner!
  • Ghanaian Kitchen  –  Homebase TV
  • Supa’s Kitchen  – Angel TV
  • Chef Diaries  – TV3
  • Aben Wo Ha  – Onua TV
  • Aben Show  – Angel TV
  • Big Chef — Joy Prime

Blogger of the Year

  • Ameyaw Debrah
  • Eugene Osafo Nkansah
  • Aaron Safohene Afful (RonnyIsEverywhere) —– Winner!
  • Felix Adomako Mensah
  • Rashid Emmanuel
  • Attractive Mustapha
  • Isaac Aidoo
  • Augustus Koranteng Kyei
  • Samuel Kumah
  • Kofi Adomah Nwanwanni

Online Portal of the Year

  • Peacefmonline.com ——- Winner!
  • Myjoyonline.com
  • Citinewsroom.com
  • 3news.com

Radio Station of the Year

  • Peace FM —– Winner!
  • Citi FM
  • Okay FM
  • Angel FM
  • Joy FM
  • Power FM
  • Adom FM

Radio Programme of the Year

  • Kokrooko  – Peace FM —————- Winner!
  • Dwaso Nsem  –  Adom FM
  • Ekosisen  –  Asempa FM
  • Ekwanso Dwoodwoo  –  Okay FM
  • Citi Breakfast Show  – Citi FM
  • Ade Akye Abia – Okay FM
  • Anopa Bofour  – Angel FM

Best Radio Station Greater Accra Region

  • Adom FM
  • Peace FM ——— Winner!
  • Okay FM
  • Citi FM
  • Hitz FM
  • Angel FM
  • 3FM
  • Power FM
  • Starr FM
  • Joy FM

Best Radio Station Ashanti Region

  • Pure FM
  • Hello FM
  • Angel FM —– Winner!
  • Luv FM
  • Nhyira FM
  • Oyerepa FM
  • Kessben FM
  • Wontumi Radio
  • Kumasi FM
  • YFM

Best Radio Station Eastern Region

  • Bryte FM
  • Aben FM
  • Ahenkan FM
  • Okwahu FM
  • Obuoba FM
  • Emak FM
  • Agoo FM
  • Taste FM
  • Rite FM ————– Winner!
  • Eastern FM

Best Radio Station Northern Sector

  • Kesmi FM
  • Home Radio
  • Filla FM
  • Radio Savanna
  • Radio Tamale
  • Tungsung Radio
  • Radio Progress
  • Angel FM
  • Word Radio
  • Dagbon FM —– Winner!

Best Radio Station Central Region

  • Kingdom FM
  • Rich FM
  • Pink FM
  • ATL FM
  • Darling FM
  • Nkwa FM
  • Splash FM
  • Kastle FM
  • Ahomka FM

Best Radio Station Volta-Oti Sector

  • Kekeli FM
  • Sela FM
  • Heritage FM
  • Swiss FM
  • Oti FM
  • Dzigbodi FM
  • Beyond FM
  • Ho FM —————- Winner!
  • Denyigba Radio
  • Vov Radio

Best Radio Station Western Sector

  • Skyy Power FM
  • Connect FM
  • Angel FM
  • Cheers FM
  • Medeama FM
  • Trinity FM
  • YFM
  • Radio Shama
  • Radio Premier
  • Tadi FM ————- Winner!

Best Radio Station Brong-Ahafo Sector

  • Ark FM
  • Cheers FM ———– Winner!
  • Moonlight FM
  • Genesis R
  • Suncity Radio
  • Angel FM
  • Dormaa FM
  • Sunyani FM
  • Space FM
  • Service Radio

Best Radio Personality Greater Accra Region

  • Umaru Sanda Amadu 
  • Francis Abban 
  • Agyemang Prempeh 
  • Bernard Avle
  • Quophi Okyeame  ————– Winner!
  • Kwame Nkrumah Tikesie
  • Kofi Adoma Nwanwani 
  • Afia Pokuaa 

Best Radio Personality Ashanti Region

  • Akua Ahwenie 
  • Kwame Tanko 
  • Colins Atta Poku 
  • Ike De Unpredictable 
  • Mama Efe
  • Auntie Naa 
  • Frankie Taylor  ————- Winner!
  • DJ Slim 

Best Radio Personality Eastern Region

  • Kumi Kasa 
  • Wonder Gee  ——————– Winner!
  • Francis Nana Asare
  • Royal Mama Cita 
  • Akua Justina 
  • DJ Mix 
  • K Baah 
  • Oke 

Best Radio Personality Northern Sector

  • Angaamwin Alhassan Ibrahim 
  • DJ Zampreyal 
  • Akosua Kwarteng Boatema 
  • Moris Banamwine  —————- Winner!
  • Fostino Asprilla
  • Anaakaa Warris
  • Dimbie Jamaldeen
  • Abayema Subur 

Best Radio Personality Central Region

  • Prince Appiah Kubi 
  • Kwame Dapaah 
  • Shadrack Owusu Menz 
  • Amansan Krakye
  • Nana Ama Egyirba  ———– Winner!
  • Shaq B 
  • Barista Daniel 
  • Candy Man 

Best Radio Personality Volta-Oti Sector

  • DJ Achato 
  • Eyram Kingsley Ameshi 
  • Maame Esi Nyamekye  ———– Winner!
  • Kwabena Ntow 
  • Frank Foley 
  • Israel Tosu 
  • Bubune Bernice Mizpa 
  • Rebecca Ocloo Akorli

Best Radio Personality Western Sector

  • Yoofi Eyeson 
  • Kojo Brace
  • Paa Kwesi Simpson
  • Naa Ayorko 
  • Nana Adwoa Arthur
  • Chelsea Sey 
  • Anastasia  ————— Winner!
  • Naomi Afriyie

Best Radio Personality Brong-Ahafo Sector

  • DJ Quest 
  • Audrey Akosua Tindana  —— Winner!
  • Akwasi Atta Twum 
  • Ampaabeng Romeo 
  • Oman Nana 
  • Tactical Shifo 
  • Nana Amakye 
  • Kofi Abochi 

Radio Morning Show Host of the Year

  • Nana Yaw Kesseh 
  • Bernard Koku Avle
  • Francis Abban 
  • Captian Smart 
  • Andy Dosty 
  • Kwasi Aboagyie 
  • Kwame Nkrumah Tikesie  (Okay FM) —– Winner!

Radio Morning Programme of the Year

  • Kokrokoo  –  Peace FM
  • Morning Starr  –  Starr FM
  • Daybreak Hitz  –  Hitz FM
  • Citi Breakfast Show  – Citi FM
  • Super Morning Show  – Joy FM
  • Ade Akye Abia  – Okay FM
  • Dwaso Nsem  –  Adom FM
  • Anopa Bofour  – Angel FM ——- Winner!

Radio Mid-Morning Show Host of the Year

  • Doreen Andoh 
  • Agyemang Prempeh
  • Kofi Kum Bilson 
  • Nana Romeo 
  • Ohemaa Woyeje 
  • Agyenim Boateng  (Kasapa FM) —— Winner!
  • Naa Adjeley Doku 

Radio Late Afternoon Show Host of the Year

  • Abeiku Santana  —————— Winner!
  • Giovanni Caleb 
  • Odiahenkan Kwame Yeboah 
  • Quophi Okyeame
  • Elvis Crystal
  • Kwame Bee 
  • DJ Slim 
  • Fiifi Pratt 

Radio Late Afternoon Programme of the Year

  • Ekosisen  – Asempa FM
  • Angel Drive  – Angel FM ———— Winner!
  • Ekwanso Brebre  – Peace FM
  • Ekwanso Dwoodwoo  –  Okay FM
  • 3FM Drive  – 3FM
  • Drive Time On Joy –  Joy FM
  • Ofie Kwanso  –  Adom FM
  • Afro Joint With Fiifi Pratt  –  Kingdom Plus

Radio Sports Show Host of the Year

  • George Addo Junior  –  Hitz/Joy Fm
  • Dan Kwaku Yeboah  –  Peace FM ————————- Winner!
  • Saddick Adams (Sports Obama)  – Angel FM (Accra)
  • Michael Darko (Don Summer)  – Angel FM (Kumasi)
  • Rockson Adjei Yeboah  –  Fox FM (Kumasi)
  • Nathan Quao  –  Citi FM
  • Yaw Ofosu Larbi  – 3FM
  • Bright Kankam Boadu  –  Pure FM (Kumasi)

Radio Sports Programme of the Year

  • Asempa Sports  – Asempa FM
  • Angel Sports  –  Angel FM (Kumasi)
  • Peace Power Sports  – Peace FM
  • Angel Floodlight Sports  –  Angel FM (Accra) ——- Winner!
  • Happy Sports – Happy FM
  • Joy Sports  –  Joy FM
  • Citi Sports  –  Citi FM
  • Power Sports  –  Power FM

Radio Newscaster of the Year (Local Language)

  • Nana Yaw Kesseh 
  • Afia Pokuaa 
  • Kwadwo Dickson 
  • Daakyehene Ofosu Agyeman
  • Akosua Ago Aboagyie  ————- Winner!
  • Bonohene Baffour Awuah 
  • Maame Biamah Kwafo 
  • Kofi Adoma Nwanwani 

Radio Newscaster of the Year (English Language)

  • Kwesi Debrah 
  • Umaru Sanda Amadu 
  • Naa Dedei Tetteh 
  • Naa Borley Bortey 
  • Valentina Ofori Afriyie
  • Pearl Akanya Ofori 
  • Evans Mensah 

Radio News Programme of the Year

  • Eye Witness News  –  Citi FM
  • Peace News  –  Peace FM ————- Winner
  • Starr News Today  – Starr FM
  • Top Story  –  Joy FM
  • Kasiebo Is Tasty  –  Adom FM
  • Accra Kasiebo  –  Accra FM
  • Power Kasiebo  – Power FM
  • Orgasm News  –  Angel FM

Radio Entertainment Talk Show Host

  • Agyemang Prempeh 
  • Dave Hammer 
  • Akwasi Aboagye 
  • Andy Dosty 
  • Christian Agyei Frimpong 
  • Halifax Ansah Addo  ————— Winner!
  • Nana Romeo 
  • Mark 2
  • Ola Michael

Radio Entertainment Talk Programme of the Year

  • Power Entertainment  –  Power FM ——– Winner!
  • Entertainment Review  – Peace FM
  • Hello Entertainment Review  – Hello FM
  • Best Entertainment  –  Okay FM
  • Annigyie Mmre  –  Onua FM
  • Showbiz Review  –  Hitz FM
  • Adom Entertainment Hall  – Adom FM

Radio Entertainment Pundit of the Year

  • Arnold Asamoah Baidoo
  • Fred Kyei Mensah ——- Winner!
  • Mr Logic
  • Nana Frimpong Zeiga
  • Ruthy Mummie De-Nelson
  • Sammy Rasta
  • Kwesi Ernest
  • Whitney Boakye Mensah

Radio DJ of the Year

  • DJ Black
  • DJ Slim  ——- Winner!
  • Kaxtro
  • DJ Aroma
  • DJ Faculty 
  • DJ Young Boy 
  • DJ Phletch 
  • DJ Jaydee  

Radio Female Presenter of the Year

  • Afia Pokuaa 
  • Ohemaa Woyeje 
  • Auntie Naa 
  • Mama Efe
  • Nana Yaa Konadu  ——— Winner!
  • Akosua Agor Aboagye 
  • Akumaa Mama Zimbi 
  • Doreen Andoh 

Radio Development Show Host of the Year

  • Nana Yaa Konadu 
  • Mama Efe 
  • Johnnie Hughes 
  • Akumaa Mama Zimbi ———– Winner!
  • Etornam Sey 
  • Auntie Naa
  • Nana Yaa Brefo 

Radio Development Programme of the Year

  • Wo Haw Ne Sen?  –  Peace FM
  • Community Connect  –  3FM
  • Obra  –  Nhyira FM
  • Won Mpom Te Sen?  –  Peace FM ——– Winner!
  • Oyerepa Afutuo  – Oyerepa FM
  • Odo Ahomaso  – Adom FM
  • Ideal Home  –  3FM

Radio Reggae Show Host of the Year

  • African Child
  • Blakk Kobby
  • King Lagazee  ———– Winner!
  • Blackface
  • Conscious Queen
  • Bontai 
  • Blakk Rasta 

Radio Gospel Show Host of the Year

  • So Me So
  • Rev Richard Afful
  • Pastor Jeremiah
  • Franky 5 ————— Winner!
  • Agyenim Boateng 
  • Johnson Adu Boahen 
  • Rev Gabriel Ansah 

Radio Talk Show Host of the Year

  • Philip Osei Bonsu 
  • Bonohene Baffour Awuah 
  • Mugaabe Maase 
  • Mac Jerry Osei Agyeman 
  • Nana Yaw Kesseh 
  • Nana Yaa Konadu 
  • Samson Lardy Anyenini (Joy FM) ——– Winner!

Newspaper of the Year

  • Daily Graphic ————— Winner!
  • Daily Guide
  • The Finder
  • Business and Financial Times
  • New Statesman
  • Graphic Showbiz
  • Insight
  • The Crusading Guide
  • Ghanaian Times
  • Mirror

ModernGhana Links

Join our Newsletter

body-container-line