ModernGhanalogo

FEATURED: True Descendants Of Ab-Ram Are Indeed In Ghana!!...

body-container-line-1
14.01.2020 Football News

2019/2020 MTN FA Cup Round Of 64 Draw Held With Exciting Pairings

By Sammy Heywood Okine
2019/2020 MTN FA Cup Round Of 64 Draw Held With Exciting Pairings
LISTEN JAN 14, 2020

The draw for the 2019/2020 MTN FA Cup (Obiaa Nye Obiaa) round of 64 was held on Tuesday, 14th January, 2020, at the Ghana Football Association (GFA) Secretariat in Accra.

The draw involved 48 clubs from the Division One League and 44 qualified clubs from the Division II League was staged in Accra to determine which club qualifies to the next stage of the competitions.

The pairing was made based on the regional locations of the clubs.

All Games will be played between 24th to 27th January 2020. All clubs are entitled to 1,000ghs appearance fee and 500ghc worth of airtime from MTN, plus 25% of the gate proceeds.

Below are the fixtures of the MTN FA Cup Round of 64

GREATER ACCRA REGION
Might her vs Nania FC
Charity stars vs Danbort FC
Attram De Visser vs Star Makers
Uncle T Utd vs Okyeman Planners
Third World vs Tema Youth
Accra Lions vs Vision FC
Amidaus professionals vs Sporting Mirren
Emmanuel FC vs Teshie Unique FC
BRONG AHAFO REGION
Bofoakwa Tano vs Nsoatreman
Might Royal vs Kato Freedom Fighters
Kintampo Top Talent vs Nkoranza Warriors
Young Apostle vs Gold Stars
BA Utd vs Berekum Barcelona
Unity FC vs Berekum Arsenal
DC Utd Techiman city
Sunyani Reformers vs Kenyasi New Dreams FC
VOLTA REGION
Adidome unity Stars vs Hearts of Lions
Likpe Heroes vs Bebeto FC
Akatsi All Stars vrs Agbozuwe Weavers
CENTRAL REGION
Windy Professionals vs Star Madrid
All Blacks vs Winneba Utd
New Edubase Utd vs Unistar Academy
Venomous Viper vs Soccer Intellectuals FC
Suamponmang Utd vs CC Metro Youth
ASHANTI REGION
Wassaman Utd vs Achiken FC
Kumawuman Utd vs BYF FC
Pacific heroes vs AC Milan FC
Asokwa Deportive vs River Plate Athletic club
Afigya shooting stars vs Thunderbolt FC
WESTERN REGION:
Sekondi Eleven wise vs Aboi Youngster
Skyy FC vs TTU Stars FC
Nkwantaman Utd vs Proud Utd
Dolphins FC vs Samtartex 1996
NORTHERN REGION
Kintampo FC vs Tamale Sky FC
RTU vs Gbewaa FC
Tamale City vs Steadfast FC
Young Zobzia vs Great Anpimbians
UPPER EAST REGION
Garu Utd vs Crocodile stars
Zuarungu FC vs Bolaga Soccer Masters
UPPER WEST REGION
Wa Suntaa vs Sombo Freedom Stars
Wa Yasin FC vs Real 24 hours
EASTERN REGION:
Young wise vs Krystal Place
Blue Skies vs Bazuka FC
Okwawu Utd vs Kotoku Royal
Kade Utd vs Phar Rangers

body-container-line